سایت رسمی کمپانی Easy Come Canada - مهاجرت خویشاوندی
تاریخ : Monday 25 June 2012
موضوع : روش های اقامت

مهاجرت خویشاوندی

مهاجرت خویشاوندی

به ادامه مطلب مراجعه نماییدشهروندان کانادایی و کسانی که اقامت دائم این کشور را کسب کرده‌اند در صورتی که خداقل 18 سال سن داشته باشند و از توانایی مالی و درآمد مناسبی در کانادا بر خوردار باشند می‌تواند ضمانت همسر و فرزندان خود را به عهده گرفته و زمینه مهاجرت آنها را نیز به کانادا فراهم کنند ( یا اصطلاحا اسپانسر آنها شوند). در زمان اقدام برای مهاجرت خویشاوندی همسر وفرزندان اسپانسر کننده می‌توانند در خارج از کانادا باشند و یا در کانادا (حتی به شکل غیر قانونی) حضور داشته باشند.

امکان اسپانسر کردن خویشاوندان دیگر نظیر، پدر، مادر، پدربزرگ، مادربزرگ، برادر، خواهر، برادرزاده، خواهرزاده و نوه‌های دختری یا پسری نیز تحت شرایطی که در ادامه شرح داده خواهد شد وجود دارد.

شرایط اسپانسر
اسپانسر کننده باید بالای 18 سال سن داشته باشد و مقیم دائم یا شهروند کانادا باشد. وی همچنین باید با امضای یک قرارداد حمایت مالی اسپانسر شوندگان را بر عهده بگیرد. اسپانسر حمایت مالی همسر خود را برای 3 سال، فرزندان را برای مدت 10 سال ( یا تا سن 25 سالگی، هرکدام که زودتر اتفاق بیافتد)، و سایر خویشاوندان را برای 3 تا 10 سال (بسته به سن خویشاوند و با توجه به نسبت او با اسپانسر کننده) متعهد می‌شود. اسپانسر شونده (شوندگان) نیز با امضای قرارداد مذکور متعهد می‌شود تمام سعی خود برای تامین مخارج زندگی خود در کانادا به کار بندد ( خویشاوندان زیر 22 سال نیازی به امضای قرارداد ندارند).
اگر کسی تمام شرایط فوق را احراز کند ولی یکی از موارد زیر در موردش صدق کند، واجد شرایط شناخته نشده و نمی تواند اسپانسر همسر، فرزندان، یا خویشاوندان خود شود:

    * در گذشته تعهد خود مبنی بر حمایت مالی از اسپانسر شونده دیگری را نقض کرده باشد؛
    * از پرداخت خرجی یا نفقه‌ای که از طرف دادگاه ملزم به پرداخت آن بوده است سرباز زده باشد؛
    * به دلیلی غیر از معلولیت از دولت کمک مالی دریافت کرده باشد؛
    * دارای سابقه محکومیت جنایی باشد (البته واجد شرایط بودن متقاضی در این مورد به نوع محکومیت و اینکه چه مدت زمانی از وقوع جرم می‌گذرد و آیا حکم عفوی صادر شده است یا خیر بستگی دارد)؛
    * در پرداخت وام‌های مهاجرتی کوتاهی کرده باشد؛
    * در زندان باشد؛
    * در گذشته اعلام ورشکستگی کرده و هنوز به حالت عادی برنگشته باشد؛

اسپانسر کردن همسر و فرزند

    * همسر: در مهاجرت خویشاوندی عنوان همسر (زن یا شوهر) به کسی اطلاق می شود که قانونا با اسپانسر کننده ازدواج کرده است. اگر ازدواج در کانادا صورت گرفته باشد باید گواهی ازدواج صادر شده توسط ایالت یا منطقه مربوطه ارائه شود و چنانچه ازدواج در کشوری غیر از کانادا صورت گرفته باشد باید از نظر قوانین آن کشور و نیز قوانین کانادا معتبر و قانونی باشد. سن همسر نباید از 16 سال کمتر باشد و اسپانسر کننده یا همسر وی نباید از زمان ازدواج با یکدیگر با شخص دیگری ازدواج کرده و یا بیش از یک سال جدای از هم زندگی کرده باشند.
    * فرزند: تنها فرزندان وابسته را می توان برای مهاجرت به کانادا اسپانسر کرد. عنوان "وابسته" زمانی به یک فرزند اطلاق می شود که وی مجرد بوده و کوچک تر از 22 سال سن داشته باشد. البته فرزندانی که متاهل‌اند یا سنی بالای 22 سال دارند را نیز می توان اسپانسر کرد به شرطی که:
          o از زمان ازدواج یا از زمان رسیدن به سن 22 سالگی دانش‌آموز یا دانشجوی تمام وقت بوده و از نظر مالی به والدین وابسته  باشند؛ یا
          o از زمان رسیدن به سن 22 سالگی به دلیل معلولیت و ناتوانی جسمی از نظر مالی به والدین متکی و وابسته باشند.
 

اسپانسر کردن سایر خویشاوندان


بجز همسرو فرزندان برخی دیگر از خویشاوندان را نیز می‌توان برای دریافت اقامت دائم کانادا اسپانسر کرد. این خویشاوندان عبارتند از:

    * پدر و مادر
    *  پدر بزرگ و مادر بزرگ
    *  برادران، خواهران، برادرزادگان، خواهرزادگان، و نوادگان دختری و پسری. ( این خویشاوندان در صورتی که یتیم، زیر 18 سال، و مجرد باشند واجد شرایط اسپانسر شدن هستند)
    * هر خویشاوند دیگری غیر از موارد ذکر شده با هر شرایط سنی به شرطی که اسپانسر کننده همسر، فرزند، مادر، پدر، برادر، خواهر، پدربزرگ، مادربزرگ، عمو، عمه، خاله، دایی، خواهرزاده، و برادرزاده‌ای که از طریق مهاجرت خویشاوندی بتوان اسپانسر کرد نداشته باشد و همچنین هیچ خویشاوندی که شهروند کانادا یا مقیم دائم این کشور باشد را نیز نداشته باشد

------------------------------------------------

حداقل درآمد مورد نیاز برای اسپانسر کردن پدر و مادر

یکی از سوالات متداولی که در زمینه مهاجرت خویشاوندی پرسیده می‌شود حداقل درآمد و شرایط مورد نیاز برای اسپانسر کردن پدر و مادر و یا پدربزرگ و مادربزرگ است.
شهروندان و نیز مقیمان دائم کانادا در صورتی که حداقل از درآمد مناسبی برخوردار و حداقل 18 سال سن داشته باشند می‌توانند ضمانت برخی از خویشاوندان خود را بر عهده گرفته و زمینه مهاجرت آنها را نیز به کانادا فراهم کنند (یا اصطلاحا اسپانسر آنها شوند). علاوه بر همسر و فرزندان وابسته امکان اسپانسر کردن خویشاوندان دیگر نظیر پدر، مادر، پدربزرگ، مادربزرگ نیز تحت شرایط خاصی وجود دارد که در ادامه شرح داده می‌شود.

شرایط اسپانسر
اسپانسر علاوه بر اینکه باید مقیم دائم یا شهروند کانادا باشد، باید با امضای قراردادی حمایت مالی اسپانسر شونده یا اسپانسر شوندگان را برای مدت معینی بر عهده بگیرد. مدت زمان حمایت مالی برای اسپانسر کردن همسر 3 سال، فرزندان 10 سال (یا تا سن 25 سالگی، هر کدام که زودتر اتفاق بیافتد)، و جهت اسپانسر کردن سایر خویشاوندان 3 تا 10 سال ( با توجه به سن خویشاوند و نسبت وی با اسپانسر)  است. اسپانسر شونده (شوندگان) نیز با امضای قرارداد مذکور متعهد می‌شود تمام تلاش خود را برای تامین مخارج زندگی خود در کانادا بکاربندد.
قانون برای اسپانسر کردن همسر و فرزندان شرط "حداقل درآمد" را وضع نکرده است اما برای اسپانسر کردن سایر خویشاوندان از جمله پدر و مادر یا پدربزرگ و مادربزرگ، اسپانسر (یا اسپانسر و همسرش در مجموع) باید از یک "حداقل درآمد" برخوردار باشند. میزان این حداقل درآمد با توجه به تعداد اعضای خانواده و نیز تعداد افرادی که قرار است اسپانسر شوند تعیین می‌شود و ملاک بررسی جدولی است که هرساله توسط دولت کانادا منتشر می‌گردد. این جدول که Low-income Cut-off نام دارد (به طور مخفف LICO نیز نامیده می‌شود) در واقع نشانگر حداقل درآمدی است که باید یک خانواده در کاناداداشته باشد تا بتواند از عهده تامین مخارج زندگی بر بیاید. جدیدترین نسخه این جدول را که تا 31 دسامبر سال 2010 دارای اعتبار است در ادامه مشاهده می‌فرمایید (در اینجا درآمد قبل از کسر مالیات مد نظر است):
 

تعداد اعضای خانواده

حداقل درآمد مورد نیاز

1 نفر

$22,171

2 نفر

$27,601

3 نفر

$33,933

4 نفر

$41,198

5 نفر

$46,727

6 نفر

$52,699

7 نفر

$58,673

هر نفر اضافه

$5,974


بنابراین اگر برای مثال شخصی متاهل و با یک فرزند بخواهد تنها مادر خود را اسپانسر کند باید حداقل 41,198 دلار کانادا (معادل حداقل درآمد یک خانواده 4 نفره) و اگر بخواهد علاوه بر مادر، پدر خود را نیز اسپانسر کند باید حداقل 46,727 دلار کانادا (معادل حداقل درآمد یک خانواده 5 نفره) درآمد سالیانه داشته باشد. همانگونه که قبلا اشاره شد درآمد مذکور قبل از کسر مالیات بوده و می‌تواند مجموع درآمد زن و شوهر باشد (درصورتی که هر دو نفر تمایل به امضای قرارداد اسپانسر شیپی داشته باشند)

------------------------------------------------

اسپانسر کردن فرزند غیر وابسته، برادر، و خواهر

در طول سالهایی که به عنوان مشاور مهاجرت کانادا در خدمت هموطنان عزیز بوده‌ام همواره با سوالاتی در مورد امکان اسپانسر کردن فرزندان غیر وابسته و نیز اسپانسر کردن برادر یا خواهر مواجه بوده‌ام. واقعیت این است که بر اساس قوانین و برنامه‌های مهاجرتی فدرال که هم اکنون در حال اجراست امکان اسپانسر کردن فرزند غیر وابسته، فرزندی که بیشتر از 22 سال سن دارد و مجرد نیست، و نیز خواهر و یا برادر برای شهروند کانادایی یا مقیم دائم این کشور وجود ندارد. البته فرزندان متاهل یا فرزندانی که بالای 22 سال سن دارند را به شرطی که از زمان ازدواج یا از قبل از سن 22 سالگی دانشجو یا دانش آموز تمام وقت بوده و این وضعیت را تا زمان بررسی پرونده بدون هیچگونه وقفه‌ای حفظ کنند، و برادر و خواهر را نیز تنها در صورتی که زیر 18 سال، یتیم، و مجرد باشند، می‌توان اسپانسر کرد. همانگونه که تصدیق می‌کنید شرایط مذکور شرایط بسیار خاصی است که اکثریت کسانی که می‌خواهند با اسپانسر کردن فرزند غیر وابسته یا برادر و خواهر خود زمینه مهاجرت ایشان به کانادا را فراهم کنند، را شامل نمی‌شود. بنابراین می‌توان ادعا کرد که بر اساس قوانینی که در حال حاضر در حال اجراست عملا امکان مهاجرت برادر، خواهر، و نیز فرزندان غیر وابسته از طریق مهاجرت خویشاوندی فدرال وجود ندارد. اما برنامه‌های مهاجرت استانی در این زمینه چگونه عمل می کنند و چه امکاناتی را فراهم کرده‌اند؟
از میان برنامه های مهاجرتی انتخاب استانی (Provincial Nominee Programs)، برنامه مهاجرتی ایالت آلبرتا بیشترین تسهیلات را برای اسپانسر کردن فرزندان غیر وابسته، برادر، خواهر، و حتی خواهرزاده و برادرزاده‌ فراهم کرده است و در این زمینه می‌توان آن را در مقایسه با سایر برنامه‌های مهاجرتی استانی و نیز در مقایسه با برنامه مهاجرت خویشاوندی فدرال، برنامه‌ای امکان پذیرتر و سهل الوصول‌تر نامید. بر اساس زیرگروه " خویشاوندی" برنامه مهاجرتی آلبرتا، کسانی که به مدت حداقل 2 سال در این ایالت سکونت داشته و مقیم دائم کانادا یا شهروند این کشور باشند می‌توانند پدر، مادر، فرزند، خواهر، برادر، خواهرزاده، برادر زاده، عمه، خاله، دایی، و عموی خود را جهت دریافت ویزای اقامت دائم کانادا و مهاجرت به آلبرتا اسپانسر کنند. اسپانسر علاوه بر اینکه باید شهروند یا مقیم دائم کانادا باشد نباید سنی کمتر از 21 سال داشته و همچنین باید بتواند توانایی مالی خود به منظور حمایت از اسپانسر شونده را به اثبات رسانده و تعهدنامه‌ای را در این زمینه امضا کند. بدین منظور اسپانسر می تواند مدارک منابع درآمدی خود در 12 ماه گذشته را ارائه کند یا نشان دهد که حداقل 15,000 دلار کانادا دارایی سهل الوصول در اختیار دارد (دارایی های شخصی نظیر جواهرات یا اتومبیل شخصی قابل استناد نیستند).
اسپانسر شونده نیز از طرفی باید واجد شرایطی به قرار زیر باشد:

    *
      نباید بیشتر از 45 سال و یا کمتر از 21 سال سن داشته باشد؛
    *
      باید حداقل توانمندی‌ها و مهارت‌های زبانی را دارا باشد (از آزمون IELTS حداقل نمره 4 یا از آزمون TEF حداقل سطح 3 را کسب کند)؛
    *
      باید برنامه آموزش عالی (آموزش بعد از دبیرستان) حداقل یک ساله‌ای را تکمیل کرده و گواهی و دیپلم مربوط به آن را اخذ کرده باشد؛ و
    *
      باید حداقل 10,000 دلار کانادا وجه نقد (به علاوه 2000 دلار کانادا برای هریک از وابستگان همراه) داشته باشد.


همانگونه که ملاحظه می‌فرمایید در ایالت آلبرتا شرایط اسپانسر کردن فرزندان غیر وابسته و نیز بسیاری دیگر از خویشاوندان از جمله برادر و خواهر در مقایسه با سایر ایالت ها که بعضا شروطی همچون ارائه پیشنهاد کار از طرف یک کارفرمای محلی را به عنوان شرط مورد نیاز تعیین کرده‌اند سهل تر است. بنابراین یکی از را‌ه‌های اسپانسر کردن خواهر، برادر، و یا فرزند غیر وابسته برای کسانی که به هر طریق ممکن قصد انجام این کار را دارند نقل مکان به ایالت آلبرتا و استفاده از تسهیلاتی است که این ایالت در این زمینه برای ساکنان خود فراهم کرده است.

توجه، توجه: اداره مهاجرت آلبرتا اخیرا (23 آگوست 2010) این زیر گروه مهاجرتی را معلق کرده است و تا اطلاع ثانوی از قبول پرونده های مهاجرت خویشاوندی آلبرتا خودداری خواهد کرد

------------------------------------------------

مهاجرت خویشاوندی و تعهدات مالی اسپانسر

شهروندان کانادا و نیز کسانی که اقامت دائم این کشور را کسب کرده‌اند در صورتی که حداقل 18 سال سن داشته باشند و از نظر مالی نیز درآمد مناسبی داشته باشند می‌توانند ضمانت همسر، فرزندان وابسته، و برخی دیگر از خویشاوندان از جمله پدر و مادر و پدر بزرگ و مادر بزرگ خود را بر عهده گرفته و با اسپانسر کردن ایشان زمینه کسب ویزای اقامت دائم برای آنها رانیز فراهم کنند. اسپانسر باید علاوه بر احراز شرایط فوق، با امضای قراردادی حمایت مالی اسپانسر شونده را برای مدتی معین بر عهده بگیر و مایحتاج ضروری وی را تامین کند. اسپانسر شونده نیز با امضای قرارداد مذکور متعهد می‌شود که پس از ورود به کانادا تمام سعی و تلاش خود را به کار خواهد بست تا مخارج زندگی‌اش را تامین کرده و از نظر مالی به دیگران از جمله کمک‌های مالی دولت یا خویشاوندان خود وابسته نباشد.
مطابق قرارداد مذکور اسپانسر حمایت مالی همسر خود را برای 3 سال، فرزندان را برای مدت 10 سال (یا تا سن 25 سالگی، هرکدام که زودتر اتفاق بیافتد)، و سایر خویشاوندان را برای 3 تا 10 سال ( بسته به سن اسپانسر شونده و نسبت وی با ضامن) متعهد می‌شود. اسپانسر کننده نمی‌تواند پس از امضای این قرارداد آن را لغو کند یا در آن تغییراتی اعمال نماید.
فردی که از اسپانسر کردن هریک از خویشاوندان خود منصرف شده‌است باید آن را به صورت مکتوب و قبل از صدور ویزا به دفتر بررسی کننده پرونده اطلاع دهد. در غیر اینصورت و در صورتی که ویزای اقامت دائم صادر شود، نمی‌تواند تعهدی که برای حمایت مالی از اسپانسر شونده به دولت کانادا داده‌است را لغو نماید. بنابر مفاد قرارداد حمایت مالی بدون قید و شرط از اسپانسر شونده در طی دوره مشخص شده از تعهدات اسپانسر است و با تغییر وضعیت مالی و شرایط زندگی وی، مثلاً نقل مکان به ایالتی جدید یا حتی از بین رفتن رابطه خویشاوندی، لغو نمی‌شود.
بر اساس آماری که در سال 2004 منتشر شد، تنها در ایالت اُنتاریو بیش از 7500 اسپانسر شونده با هزینه‌ای بالغ بر 70 میلیون دلار در سال تحت پوشش کمک‌های مالی دولت بودند و تا همین اواخر دولت فدرال حق داشت بدهی‌های ناشی از کمکهای اجتماعی به اسپانسر شوندگان را به صورت خودکار و بدون نیاز به دریافت حکمی از دادگاه با برداشت از حساب بانکی اسپانسر کنندگان تسویه کند ولی حکمی که دادگاه استیناف اُنتاریو اخیراً (12 نوامبر) صادر کرد دولت را از انجام این کار منع می‌کند. دادگاه معتقد است که قبل از آنکه اسپانسر کننده برای پرداخت بدهی‌های اسپانسر شونده تحت فشار قرار گیرد باید این فرصت را داشته باشد تا دلایل خود مبنی بر اینکه بدهی‌های مذکور نباید توسط وی پرداخت شود را بیان کند. این حکم در پی پذیرش درخواست استیناف 8 نفری صادر شد که هرکدام یکی یا تعدادی از بستگان خویش را اسپانسر کرده و تمامی افراد اسپانسر شونده نیز از کمک‌های مالی دولت برخوردار بودند. همگی این 8 اسپانسر کننده معتقد بودند که وقوع شرایطی که در اختیار و تحت کنترل ایشان نبوده است امکان عمل کردن به مفاد تعهدنامه را از آنها سلب کرده است.
حکم جدید که احتمالا میلیونها دلار برای دولت هزینه دربر خواهد داشت انتقاداتی را در پی داشته است اما قاضی جانِت سیمونز، قاضی سوزان لانگ و قاضی جان لاسکین که از قضات دادگاه استیناف اُنتاریو هستند بر لزوم وجود فرایندی که اسپانسر با استفاده از آن بتواند شرایط مالی و شخصی خود را قبل از تقبل بدهی‌های دولتی اسپانسر شونده توضیح  دهد، تأکید می‌کنند و معتقدند تغییرات بسیار جدی در شرایط مالی اسپانسر کننده و یا روبرویی با مشکلات مالی بزرگ و پیش بینی نشده احتمالاً می‌تواند اسپانسر کننده را از پرداخت بدهی‌های اسپانسر شونده معاف کند.
به هر حال، اسپانسر کنندگان باید توجه داشته باشند تعهدنامه‌ای که در حمایت مالی خویشاوند خود امضا می‌کنند یک قرارداد حقوقی است و مانند هر قراداد دیگر لازم است قبل از امضای آن نسبت به الزامات حقوقی قرارداد آگاهی کامل یافته و کلیۀ تبعات آن را بپذیرند
منبع این مقاله : :سایت رسمی کمپانی Easy Come Canada
آدرس این مطلب : http://easycomecanada.com/21/مهاجرت-خویشاوندی/