سایت رسمی کمپانی Easy Come Canada - مهاجرت با استفاده از تجربه کانادایی
Thursday 22 February 2018
   
Size Font
Login
image image image

Plan Nord

Plan Nord - Building Northern Québec together - The Project of a Generation

Plan Nord Tourism Strategy

 

طرح Nord

شمال استان کبک را با هم بسازیم. طرحی برای نسل ها...

Plan Nord

Good news for home builder, whether you're a home builder or investor, construction worker

 

طرح Nord

خبر خوب برای خانه سازان و یا سرمایه گذاران و یا افرادی که مایل به کار در زمینه های ساختمانی در کانادا می باشند

The Business Immigration Program seeks to attract experienced business people to Canada who will support the development of a strong and prosperous Canadian economy

 

مهاجرت تجاری کانادا جذب صاحبان باتجربه و موفق تجارت ها و مشاغل آزاد است. دولت کانادا معتقد است این افراد می توانند ...

مهاجرت با استفاده از تجربه کانادایی

مهاجرت با استفاده از تجربه کانادایی

به ادامه مطلب مراجعه نمایید


در سپتامبر سال 2008 دولت کانادا برنامه جدیدی را برای مهاجرت به کانادا اعلام کرد که به واسطه آن کسانی که به عنوان دانشجوی خارجی از یکی ازموسسات آموزش عالی کانادا فارغ التحصیل و نیز کسانی که قبلا یا در حال حاضر و با داشتن اجازه کار موقت در کانادا مشغول به کاربوده اند می توانند با استفاده از این برنامه اقامت دائم کانادا را کسب کنند. ذکر این نکته ضروری است که متقاضی این گروه مهاجرتی نباید قصد اقامت در ایالت کِبک را داشته باشد . شرایط و نیازمندی‌های این برنامه مهاجرتی برای فارغ‌التحصیلان خارجی دانشگاه‌ها و نیروهای کار موقت به شرح زیر است:

    * فارغ التحصیل خارجی یکی از موسسات آموزش عالی کانادایی باید حداقل یک سال سابقه کار قانونی تخصصی و تمام وقت د رکانادا داشته باشد. پرونده متقاضی در این حالت بر اساس تجارب کاری ، مهارت های انگلیسی یا فرانسه ، و تحصیلات وی ارزیابی می شود.
    * نیروی کار موقت می تواند در زمان اشتغال به کار در کانادا و یا حداکثر تا یک سال پس از آن اقدام نماید و باید حداقل دو سال سابقه کار قانونی تخصصی و تمام وقت د رکانادا داشته باشد. پرونده متقاضی در این حالت بر اساس تجربه کاری و مهارت های انگلیسی یا فرانسه، وی ارزیابی می شود. 

تجربه کار

    *کسانی که از یکی از موسسات آموزش عالی کانادا به عنوان دانشجوی خارجی فارغ التحصیل شده اند باید حداقل یک سال تجربه کار قانونی تمام وقت (حداقل 37/5 ساعت کار در هفته) در کانادا داشته باشند. این تجربه کاری باید پس از فارغ التحصیلی و در طی حداکثر دو سال قبل از زمان تشکیل پرونده کسب شده باشد. عنوان شغلی متقاضی باید در فهرست ملی مشاغل کانادا (NOC) موجود و نوع و سطح مهارت شغل مورد نظر بر اساس این فهرست 0 ( مشاغل مدیریتی)، A ( مشاغلی که به آموزش دانشگاهی نیاز دارند)، و یا B ( مشاغل فنی و حرفه ای که به کارآموزی و یا آموزش درکالج های فنی حرفه ای نیاز دارند) باشد. متقاضی ممکن است تجربه کاری مورد نظر را از طریق اجازه کار فارغ التحصیلان (Post-Graduation Work Permit) بدست آورده باشد. لازم به ذکر است که سوابق کار پاره ‌وقت نیز قابل ارائه است، مشروط به اینکه مجموع ساعات کار پاره وقت انجام شده معادل حداقل یک سال کار تمام وقت باشد.
    * نیرو های کار موقت باید حداقل دو سال تجربه کار قانونی تمام وقت (حداقل 5/37 ساعت کار در هفته) در کانادا داشته باشند. این تجریه کاری باید در طول سه سال قبل از زمان تشکیل پرونده کسب شده باشد و عنوان شغلی متقاضی در فهرست NOC موجود و نوع و سطح مهارت شغل مورد نظر بر اساس این فهرست 0 ، A، و یا B باشد. لازم به ذکر است که سوابق کار پاره ‌وقت نیز قابل ارائه است، مشروط به اینکه مجموع ساعات کار پاره وقت انجام شده معادل حداقل یک سال کار تمام وقت باشد.
 
مهارت های انگلیسی یا فرانسه
در مهاجرت با استفاده از تجربه کانادایی سطح مهارت های زبانی مورد نیاز به شغل و حرفه متقاضی بستگی دارد و در واقع متقاضی باید با توجه به عنوان و شرح وظایف شغل و حرفه خود واجد حداقل مهارت های زبانی لازم به شکلی که بتواند شغل مورد نظر را در کانادا به نحو احسن انجام دهد، باشد. اگر متقاضی با هر دو زبان انگلیسی و فرانسه آشناست باید زبانی را که در آن تسلط بیشتری دارد به عنوان زبان اول خود برگزیند و توانمندیهای خود در این زبان را با شرکت در آزمون IELTS ( برای زبان انگلیسی) و یا TEF (برای زبان فرانسه) به اثبات برساند. جداول زیر حداقل نمره مورد نیاز برای چهار مهارت خواندن، شنیدن، صحبت کردن، و نوشتن در هریک از این آزمونها را خلاصه کرده‌اند:

همانگونه که مشاهده می‌کنید نمره موردنیاز در هر مهارت با توجه به نوع و سطح شغل مورد نظر در فهرست NOC ونیز فاکتورهای CLB/NCLC تعیین می‌شود. CLB  (برای زبان انگلیسی) و NCLC (برای زبان فرانسه) در واقع مجموعه‌هایی هستند که قابلیت‌های زبانی توسط آنها شرح داده شده‌اند و افسر ویزا با استفاده از آنها و با توجه به نمره‌ای که متقاضی در آزمون‌های IELTS  و یا TEF اخذ کرده است، مهارت‌های زبانی وی را ارزیابی می‌کند.

فاکتورCLB/NCLC برای افرادی که شغلی در سطوح 0 یا A دارند باید:

    *برای هریک از چهار مهارت 7 یا بیشتر، یابرای یکی از مهارت‌ها 6، برای دو مهارت بعدی ( هردومهارتی که متقاضی انتخاب می‌کند) 7 یا بیشتر، و برای مهارت باقیمانده 8 یا بیشتر باشد.


این فاکتورها برای کسانی که دارای شغلی در سطح B هستند به صورت زیر است:

    * برای هریک از چهار مهارت 5 یا بیشتر، یا
    * برای یکی از مهارت‌ها 4، برای دو مهارت دلخواه دیگر 5 یا بیشتر، برای مهارت باقیمانده 6 یا بیشتر باشد.       

 
تحصیلات
فقط فارغ التحصیلان خارجی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی کانادا که قصد دارند با استفاده از گروه مهاجرتی تجربه کانادایی برای ویزای کانادا اقدام کنند از لحاظ فاکتور تحصیلات مورد بررسی قرار می گیرند و نیروهای کار موقت از این لحاظ ارزیابی نمی شوند.
تحصیلات کسی که به عنوان دانشجوی خارجی از دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی کانادا فارغ التحصیل شده است باید واجد یکی از دو شرط زیر باشد:

    *تحصیل به صورت دانشجوی تمام وقت در برنامه ای حداقل دوساله در یکی از موسسات آموزش عالی کانادا؛ یا
    *تحصیل در یک برنامه فوق لیسانس یک ساله به شرطی که متقاضی پیش از پذیرفته شدن در این دوره فوق لیسانس سابقه حداقل یک سال تحصیل در کانادا را نیز دارا باشد.

این برنامه های تحصیلی باید توسط یک موسسه خصوصی یا دولتی شناخته شده کانادایی ارائه شده باشند.

اجازه کار فارغ التحصیلان (Post-Graduation Work Permit)
دانشجویان خارجی موسسات آموزش عالی کانادا می‌توانند پس از فارغ‌التحصیلی برای دریافت اجازه کار (Post-Graduation Work Permit) اقدام نمایند و به صورت قانونی در کانادا مشغول به کار شوند. اجازه کارصادر شده برای فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها و موسسات عالی کشور ممکن است سه سال اعتبار داشته باشد و محدودیتی در نوع کار وجود ندارد. البته این نکته قابل ذکر است که مدت اعتبار اجازه کار فارغ‌التحصیلان نمی‌تواند از مدت زمان برنامه تحصیلی دانشجو طولانی‌تر باشد. برای مثال اگر دانشجو در برنامه‌ای 4 ساله مشغول تحصیل بوده باشد اجازه کاری که دریافت می‌کند، بیش از 3 سال اعتبار نخواهد داشت

---------------------------------------------------------

پناهندگان و کسب تجربه کار کانادایی

مهاجرت به کانادا با استفاده از تجربه کانادایی یا CEC یکی از گروههای مهاجرتی جدیدی است که در سپتامبر سال 2008 از طرف دولت کانادا اعلام شد و اینجانب نیز در این صفحه و طی سه مقاله پی در پی جزییات این برنامه را شرح دادم که علاقمندان می‌توانند برای مطالعه مقالات مذکور به وب سایت اینجانب به آدرس www.immigrationcity.com  ، بخش مقالات مراجعه کنند. همانگونه که در مقالات مذکور مورد اشاره قرار گرفته است علاوه بر فارغ التحصیلان خارجی دانشگاههای کانادا، نیروهای کار موقت نیز می‌توانند در زمان اشتغال به کار در کانادا و یا حداکثر یک سال پس از آن برای اخذ ویزای اقامت دائم کانادا تحت گروه مهاجرتی CEC اقدام کنند، البته به شرطی که حداقل دو سال تجربه کار تمام وقت در کانادا داشته باشند.
اما انگیزه نوشتن مقاله این هفته سوالی است که یکی از هموطنان عزیز در تماس با دفتر اینجانب مطرح نمودند. ایشان در تماسی که داشتند عنوان کردند که چند سال پیش درخواست پناهندگی داده اند و در زمانی که منتظر پاسخ درخواست خود بوده‌اند، دوسال سابقه کار تمام وقت در کانادا با در دست داشتن اجازه کار (work permit) کسب کرده‌اند. سوالی که این هموطن عزیز از اینجانب داشت این بود که آیا با توجه به دو سال سابقه کاری که در کانادا کسب کرده‌ است می‌تواند برای کسب ویزای اقامت دائم کانادا تحت گروه مهاجرتی CEC اقدام کند یا خیر.
متاسفانه پاسخ این سوال مثبت نیست و ایشان واجد شرایط اقدام با استفاده از تجربه کانادایی نیستند. شاید برای شما نیز این پرسش مطرح شود که به چه دلیل؟ فرد مذکور به صورت قانونی و با داشتن اجازه کار تجربه کانادایی مورد نیاز را کسب کرده‌است. چه تفاوتی بین سابقه کار کسب شده توسط این شخص و یک نیروی کار موقت خارجی وجود دارد؟ این شخص نیز سخت کار کرده‌ و مالیات پرداخت کرده‌است، پس به چه دلیل واجد شرایط اقدام تحت گروه مهاجرتی CEC نیست.
واقعیت این است که افراد زیادی مشابه این هموطن عزیز امیدوارند که با کار کردن در کانادا و کسب تجربه کار کانادایی شرایط لازم جهت کسب اقامت دائم کانادا را احراز کنند. اما در قوانین گروه مهاجرتی CEC تصریح شده‌است که متقاضی باید تجربه کار مورد نیاز را با داشتن اجازه کار و نیز با دارا بودن وضعیت قانونی اقامت در کانادا (داشتن ویزای اقامت موقت کانادا) کسب کرده باشد. معمولاً کسانی که درخواست پناهندگی کانادا داده‌اند، در مدت زمانی که منتظر بررسی پرونده و دریافت پاسخ هستند نمی‌توانند امورات خود را بدون کار کردن بگذرانند و قانونگذار نیز با در نظر داشتن این حقیقت امکان دریافت اجازه کار برای این افراد به گونه‌ای که بتوانند در مدت انتظار به صورت قانونی در کانادا کار کنند را داده‌است. اما صدور اجازه کار برای یک فرد در حکم داشتن وضعیت اقامتی قانونی دارنده اجازه کار نیست. هرچند امکان دریافت ویزای اقامت موقت بر اساس اجازه کار وجود دارد ولی این به معنی آن نیست که هرکس اجازه کار موقت داشته باشد وضعیت اقامت قانونی را نیز به صورت خود به خود داراست. به همین دلیل متاسفانه کسانی که درخواست پناهندگی داده‌اند و در زمان انتظار برای گرفتن پاسخ، با داشتن اجازه کار در کانادا مشغول به کار شده‌اند نمی‌توانند با استناد به تجربه کار کسب شده در این مدت برای کسب اقامت دائم کانادا با استفاده از تجربه کانادایی اقدام کنند.
نکته دیگری که در این رابطه قابل توجه است و عنوان کردن آن خالی از فایده نیست این است که تجربه کار کسب شده در شرایط مذکور، اگر شخص واجد شرایط اقدام تحت گروه مهاجرتی نیروی کار متخصص (skilled worker) باشد، در محاسبه امتیازات مرتبط با فاکتور وفق پذیری (adaptability) پذیرفته شده و شخص می‌تواند در صورت دارا بودن یک سال سابقه کار قانونی تمام وقت درکانادا، صرفنظر از وضعیت اقامتی وی در کانادا، 5 امتیاز از این فاکتور کسب کند. زیرا در مقررات مربوط به فاکتور وفق پذیری در گروه مهاجرتی نیروی کار متخصص تنها داشتن اجازه کار مورد اشاره قرار گرفته است و اشاره‌ای به دارا بودن وضعیت اقامت قانونی نشده استکاربرانی که به این خبر امتیاز داده اند.(قرمز رأی منفی و آبی رأی مثبت):

مرتبط باموضوع :

 ویزای تحصیلی  [ Monday 25 June 2012 ] 13483 مشاهده
 پرستار سرخانه (Live-In Caregiver)  [ Monday 25 June 2012 ] 29470 مشاهده
 مهاجرت از طریق تخصص و حرفه (Skilled Workers)  [ Monday 25 June 2012 ] 14567 مشاهده

       امتیاز دهی به مطلب

       انتخاب ها

       اشتراک گذاري مطلب

       منوی سایت

توضیحات .....
توضیحات .....
توضیحات .....

Login Form